Vote Local

Our 2021 Democratic Candidates

The General Election is Tuesday, November 2nd. 

This page will list Democratic candidates for offices we are aware of. If you are a Democratic candidate and want to be listed on this page please email us at candidates@monroepadems.com with the Office, District and any contact information you want posted for voters to contact you (phone, email, Facebook, etc.)

 

Pennsylvania Statewide

Pennsylvania Supreme Court ( Vote for One Candidate )

Judge Maria McLaughlin
Website: https://judgemclaughlin.com/ 
Facebook: https://www.facebook.com/Maria4PASC/ 
Email: maria@judgemclaughlin.com
Ballotpedia: https://ballotpedia.org/Maria_McLaughlin  

Pennsylvania Courts

Pennsylvania Superior Court ( Vote for One Candidate ) 

Judge Timika Lane,
Website: https://www.crowdpac.com/d/laneforsuperiorcourt
Facebook: https://www.facebook.com/LaneforSuperiorCourt
Email: info@judgelane.com
 
Ballotpedia: https://ballotpedia.org/Timika_Lane


Pennsylvania Commonwealth Court ( Vote for Two Candidates ) 

Judge Lori Dumas,
 Website: https://www.judgedumas2021.com/
 Facebook: https://www.facebook.com/Judgedumas2021 

 Phone: (267) 838-9620 
 Email: info@judgedumas2021.com 
 Ballotpedia: https://ballotpedia.org/Lori_A._Dumas_Brooks 

Judge David Spurgeon
 Website: https://judgespurgeon4commonwealth.com/

 Facebook: https://www.facebook.com/judgedavidspurgeon4commonwealthcourt
 Email: judgespurgeon2021@gmail.com
 Ballotpedia: https://ballotpedia.org/David_Spurgeon 

 

Note that candidates in contested races that were endorsed by the MCDC at our meeting on April 15 are marked by (Endorsed by MCDC). 

 


County Coroner  (4 Year term)

Tom Yanac, Incumbent.  

 

County Treasurer  (4 Year term)

Lucas Debartolo, 

 

Magisterial District Justice (6 Year term)

Hamilton/Stroud 43-3-02 
 Atty. Patrick J. Best Facebook  patrick@bestforjudge.com 

 

School Board (4 Year term)

East Stroudsburg, (Vote for 4) Borough of East Stroudsburg, and the Townships of Smithfield, Middle Smithfield, Price as well as Lehman and Porter Townships in Pike County.

Richard Schlameuss, incumbent 
Jason Gullstrand 

Pleasant Valley, (Vote for 4) Townships of Eldred, Ross, Polk, Chestnuthill.

Donna Yozwiak, incumbent 
Diane M. Serfass 

Pocono Mountain,

Region 1:  (Vote for 1, 4 Year term) (Barrett, Paradise, and Pocono Townships)
Christina (Chris) Grape-Garvey Facebook  

Region 1:  (Vote for 1, 4 Year term) (Barrett, Paradise, and Pocono Townships)
Nathan Strunk 

Region 2:  (Vote for 1, 4 Year term) (Tobyhanna, Jackson, and Tunkhannock Townships)
Marion Pyzik 

Region 2:  (Vote for 1, 4 Year term) (Tobyhanna, Jackson, and Tunkhannock Townships)
William Nathan 

Region 3:  (Vote for 1, 4 year term) (Coolbaugh and Mt. Pocono)
Anna Lopez
Michael Stern,
incumbent, (Registered Democrat, won Republican nomination.)

 Stroudsburg,   (Vote for 4) Boroughs of Stroudsburg and Delaware Water Gap and the Townships of Hamilton and Stroud.

Alex Reincke, incumbent 
Kathy Kilker 
Erin Logan DeRosa 
John Jake Jakobsen
(Registered Republican, won Democratic nomination.)

Municipal Offices
Barrett, Chestnuthill, Coolbaugh, Delaware Water Gap, East Stroudsburg, Eldred, Hamilton, Jackson, Middle Smithfield, Mount Pocono, Paradise, Pocono, Polk, Price, Ross, Smithfield, Stroud, Stroudsburg, Tobyhanna, Tunkhannock 

Barrett Township

Township Supervisor  (Vote for 2) (6 Year term)

Darryl Speicher

Township Supervisor  (Vote for 1) (2 Year term)

Mabel May Labar

Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)

Election Offices:
 Barrett 1

Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
  Barrett 2
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)

Chestnuthill Township 

Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)

Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Election Offices:
 Chestnuthill  1
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Chestnuthill  2
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Glenn E Hinton
 Chestnuthill  3
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Theresa Abumaria, Incumbent, 
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Chestnuthill  4
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Martha Stout, incumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Barbara Bobbie Snyder

Coolbaugh Township

Township Supervisor  (Vote for 2) (6 Year term)
Alma Ruiz Smith, Incumbent
Joseph Rogan 

Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Gratz Washenik, Incumbent
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Phyllis Williams
Township Auditor (Vote for 1) (4 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (2 Year term)
Kelsey Beehler Hovi
Election Offices:
 Coolbaugh 1
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Barbara Dolhanskybadolhansky@gmail.com
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Coolbaugh 2
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Margaret Williams, Incumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Coolbaugh 3
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Sharihan Byrd
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Coolbaugh 4
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Deatra Cummings, Incumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)

Delaware Water Gap Boro

Mayor (Vote for 1) (4 Year term)

Aubrey Lynn Levy

Councilmember (Vote for 4) (4 Year term)

Jamie Levy
Nefertiti Campbell
Derek Anspach
Incumbent
Lauren Chamberlain

Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)

Christine Farber
Election Offices:
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Ruth MacWilliamsIncumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Susan Curnow Wilson

East Stroudsburg 

Mayor   (Vote for 1) (4 Year term)
Victor A Brozusky
Councilmember: 
First Ward (Vote for 1) (4 Year term)
Sonia Wolbert, Incumbent
Third Ward (Vote for 1) (4 Year term)
Sixth Ward (Vote for 1) (4 Year term)
Erika Huber
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Alberta Sue Tallada
Constable:
Second Ward (Vote for 1) (6 Year term)
Third Ward (Vote for 1) (6 Year term)
Fourth Ward (Vote for 1) (6 Year term)
Sixth Ward (Vote for 1) (6 Year term)
 
Election Offices:
 First Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Andrea McClanahan
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Second Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Janet Lintz, Incumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Third Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Fourth Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Tim Sanders
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Fifth Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Sixth Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Eldred Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Charles Ogle 
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (2 Year term)
Constable (Vote for 1) (6 Year term)
Election Offices:
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Pearl D Eckhart
Hamilton Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
David Fenner
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Constable (Vote for 1) (6 Year term)
Election Offices:
 Hamilton Northern
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Shirley Boyer, incumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
  Hamilton Southern
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Marie Kresge, incumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Jackson Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Election Offices:
 Jackson North
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Marjorie Miller
  Jackson South 
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Charleen G Nordmark
Middle Smithfield Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Mark Oney
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Dawn M Arnst
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
James R Furiosi
Constable (Vote for 1) (6 Year term)
Joseph DeBartolo,  
Election Offices:
 Middle Smithfield Eastern
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Melonie Schmid
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
  Middle Smithfield Western
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Nancy Garcia Camacho
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Mount Pocono Boro
Mayor   (Vote for 1) (4 Year term)
Michael PennIncumbent
Councilmember (Vote for 3) (4 Year term)
Stacy Stewart-KeelerIncumbent
Patricia Bucco
Ann Marie Harris

Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Damon Keeler
Election Offices:
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 
Paradise Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Michael Stein
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Mary Grace (Mimi) Dehaven, incumbent
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Election Offices:
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Cheryl PhillipsIncumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Chris Merli
Pocono Township
Township Commissioner  (Vote for 2) (4 Year term)
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Patricia J Michael
Election Offices:
 Pocono 1
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Pocono 2
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Pocono 3
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Pocono 4
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 
Polk Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Angela Schwartz
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Election Offices:
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Price Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Rick Mosher, incumbent
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Janice A Cabral
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Election Offices:
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Jennifer H Joyce
 Ross Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Sharon Steen
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Election Offices:
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 
Smithfield Township 
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Robert Lovenheim, Incumbent
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Vicky Ozgun
Election Offices:
 Smithfield  1
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Smithfield  2
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Ulanda Garrett Cousin
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Ulanda Garrett Cousin
 Smithfield  3
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Michele H Jacabella
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Smithfield  4
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Richard G CullinIncumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Stroud Township 
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Ed Cramer, Incumbent 
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Wendy Bogart Shiffer, Incumbent
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Frank Herting, Incumbent

Election Offices:
 Stroud  1
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Susan Macovskys.macovsky@gmail.com - (570) 328-1557
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Stroud  2
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Michael Desrosiers, Incumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Tiki Desrosiers
 Stroud  3
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Kim Blomquist
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Stroud  4
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Ann Rapoch SuperIncumbent
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
David A Super
Stroud  5
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Stroud  6
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Chareen W-Edwards,
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Stroud  7
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 
 
Stroudsburg 
Mayor   (Vote for 1) (4 Year term)
Tarah ProbstIncumbent,   Facebook 
Councilmember (Vote for 3) (4 Year term)
Matt Abell, Incumbent
Boyd Weiss, Incumbent
Toby Sabatine
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Lynn J Harrison
Constable:
Second Ward (Vote for 1) (6 Year term)
Fourth Ward (Vote for 1) (6 Year term)
Fifth Ward (Vote for 1) (6 Year term)
 
Election Offices:
First Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Second Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Mary Ann Wilkinsmwilkins1956@gmail.com - 570-460-6577
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Third Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Ann Wingert
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Ann Wingert
 Fourth Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Fifth Ward
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Bonnie Beach Miller
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term) 
 
Tobyhanna Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Tia Marie Fritz
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Election Offices:
 Tobyhanna Eastern
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 Tobyhanna Western
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 
Tunkhannock Township
Township Supervisor  (Vote for 1) (6 Year term)
Tax Collector (Vote for 1) (4 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (6 Year term)
Township Auditor (Vote for 1) (2 Year term)
Election Offices:
Judge of Election (Vote for 1) (4 Year term)
Inspector of Election (Vote for 1) (4 Year term)
 

 

 If you are a Democratic candidate and want to be listed on this page please email us at candidates@monroepadems.com

 

cbf03bc755c9d3bc4f2929b172de0457.jpg

Back to top