2018 Election Dates

February 13 - First day to circulate and file nomination petitions (For all except Congressional races)
February 27 - First day to circulate and file nomination petitions (For Congressional races)
March 6 - Last day to circulate and file nomination petitions (For all except Congressional races)
March 7 - First day to circulate and file nomination papers (For all except Congressional races)
March 20 - Last day to circulate and file nomination petitions (For Congressional races)
March 21 - First day to circulate and file nomination papers (For Congressional races)

March 26 - First day to apply for a civilian absentee ballot 
                    Get your Absentee Ballot Application form HERE.
April 16 - Last day to REGISTER before the primary 
May 8 - Last day to apply for a civilian absentee ballot 
May 11 - Last day for County Board of Elections to receive voted civilian absentee ballots 

May 15 - GENERAL PRIMARY ELECTION

Here are the Democratic Candidates you can vote for in the May 15 Primary Election.
( If you are running for office in the 2018 Primary and not listed here please send your information to candidates@monroepadems.com )

 

 Democratic State Committee:

These candidates represent Monroe County Democrats at the Pennsylvania Democratic State Committee meetings. They serve on state level committees and caucuses and vote on matters before the State Democratic Party.

 You can vote for up to 3 Candidates.

  Cynthia Crowner, Monroe County Democratic County Committee Member
  Mark Dodel, Pennsylvania Democratic State Committee Member
  Anne Tiracchia, Pennsylvania Democratic State Committee Member

 Monroe County Democratic Committee:

Each of our county's 50 precincts needs one committee man and one committee woman -- to be the backbone of our local Democratic Party.  They canvass and phone their neighbors to encourage them to vote for our candidates and are responsible for having poll watchers at their polling places on election day.  They also vote on matters which come before the County Committee, such as expenditures, endorsements, and election of officers.   The following is a list of precincts and candidates whose names you'll see on the ballot vote for them and of Democrats not on the ballot but willing to to be committee people, so please write them in. If a position is vacant, you can write in your own name on May 15.

 Vote for 1 man and 1 woman Candidate in each precinct.
 
If no one is on the ballot you can write in yourself and help get our candidates elected.

Precinct  Male  Female Note:    
 Barrett 1

 vacant

 vacant

 
 Barrett 2  vacant  vacant  

 Chestnuthill 1

 vacant  Nellie Gordon WRITE-IN  

 Chestnuthill 2

 vacant  vacant  

 Chestnuthill 3

 vacant  vacant  

 Chestnuthill 4

 William Bravo

 vacant  
 Coolbaugh 1  vacant  vacant  
 Coolbaugh 2  Gratz Washenik   WRITE-IN  vacant  
 Coolbaugh 3  Ron Byrd  WRITE-IN  Meredith Thompson  
 Coolbaugh 4  vacant  vacant  
 Delaware Water Gap   Jamie Levy  Aubrey Levy  
 East Stroudsburg 1st Ward  vacant  vacant  
 East Stroudsburg 2nd Ward  vacant  vacant  
 East Stroudsburg 3rd Ward  Roger Delarco  vacant  
 East Stroudsburg 4th Ward  vacant  vacant  
 East Stroudsburg 5th Ward  vacant  vacant  
 East Stroudsburg 6th Ward   vacant   vacant  
 Eldred  vacant  vacant  
 Hamilton North  Chuck Seese  Lois Heckman  WRITE-IN  
 Hamilton South  vacant  Kathleen Kilker  
 Jackson  Bob Lear WRITE-IN  Trudie Lear WRITE-IN  
 Middle Smithfield East  Adam Rodriguez  Beth Rodriguez WRITE-IN  
 Middle Smithfield West  Thomas Gansel  vacant  
 Mount Pocono  Haynes Velasco  WRITE-IN  Stacy Stewart-Keeler WRITE-IN  
 Paradise  vacant  Cheryl Phillips  WRITE-IN  
 Pocono 1  vacant  vacant  
 Pocono 2  vacant  Christina Grape-Garvey  
 Pocono 3  vacant  vacant  
 Pocono 4  Frank Zini  Jane Cilurso  
 Polk  vacant  vacant  
 Price  Adam Mosher  WRITE-IN  Sandra Mosher  
 Ross  Robert Heeter  WRITE-IN  Linda Zak  
 Smithfield 1  Rich Cullin WRITE-IN  Louisa Dombloski  
 Smithfield 2  vacant  Julie Weber  
 Smithfield 3  Robert Lovenheim  Mary Ellen Higgins  
 Stroud 1  James Roman  Susan Macovsky  
 Stroud 2  David Derosa
 Luna Mishoe
 Angelica Badillo  Vote for 1 male in primary
 Stroud 3  Pietro Calcaro  Mary Lou Huber  WRITE-IN  
 Stroud 4  vacant  Jennifer Shukaitis  
 Stroud 5  vacant  vacant  
 Stroud 6  Thabo Mokgadi  Chareen Williams-Edwards  
 Stroud 7  William Randolph  vacant  
 Stroudsburg Ward 1  Boyd Weiss  vacant  
 Stroudsburg Ward 2  vacant   Cynthia Crowner  
 Stroudsburg Ward 3  vacant  Anne Tiracchia  
 Stroudsburg Ward 4  Anthony Lanfrank WRITE-IN  Elizabeth Labar  
 Stroudsburg Ward 5  James Smith  vacant  
 Tobyhanna East  Stanley Menking  vacant  
 Tobyhanna West  vacant  DIana Fritz WRITE-IN  
 Tunkhannock  Joseph Olall  Barbara Clark  

 

 

cbf03bc755c9d3bc4f2929b172de0457.jpg

Back to top